دیابت

فردیس – رئیس شبکه بهداشت شهرستان فردیس با اشاره به غربالگری ۷۹ هزار شهروند فردیسی از شناسایی شش هزار بیمار دیابتی در این شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ترابی صبح پنجشنبه در همایش دیابت که در سالن همایش ولایت شهرستان فردیس برگزار شد، بابیان اینکه پیشگیری و آموزش از هدر رفت هزینه‌های کشور جلوگیری می‌کند، اظهار کرد: با اجرای طرح تحول سلامت، ‌۵۳ پایگاه سلامت در فردیس به‌صورت بلوک‌بندی شده راه‌اندازی شد.

وی در ادامه افزود: این پایگاه‌ها به‌صورت تمام‌وقت به شهروندان خدمات‌رسانی می‌کنند و شهروندان می‌توانند برای تشکیل پرونده الکترونیکی به این پایگاه‌ها مراجعه کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان فردیس آمار مرگ‌ومیر توسط بیماری‌های غیر واگیر را ۹۸ درصد اعلام کرد و گفت: دیابت، فشارخون، چربی از مهم‌ترین بیماری‌های غیر واگیر است که مردم به آن مبتلا می‌شوند و پیشگیری از آن راهی جز آموزش ندارد.

وی یکی از علل دیابت را فشارخون بالا دانست و تأکید کرد: سازمان دیابت جهانی برای پیشگیری از این بیماری به همه کشورها برنامه‌هایی تحت عنوان آموزش و پیشگیری اعلام کرده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سن دیابت از ۴۰ تا ۵۹ سال بوده و طبق آمار این سن در حال پایین آمدن است، گفت: درصدد هستیم با آموزش و پیشگیری این سن را به ۶۰ تا ۷۹ سال برسانیم.

به گفته ترابی پایگاه‌های سلامت شبکه بهداشت و درمان فردیس آزمایش قند و چربی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهند و از شهروندان می‌خواهیم به این پایگاه‌ها مراجعه کنند.

وی بابیان اینکه درصدد هستیم کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس را راه‌اندازی کنیم، خاطرنشان کرد: با این اقدام همه شهروندان فردیسی دارای پرونده سلامت خواهند بود و هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کنند، تاریخچه سلامت آنها به پزشک ارجاع داده می‌شوند.

وی بیان کرد: افرادی که ازلحاظ اقتصادی با مشکل مواجه هستند بیشتر دچار این بیماری می‌شوند اگر این بیماری کنترل نشود قطعاً شاهد مرگ‌ومیر بیشتری خواهیم داشت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان فردیس با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته ۷۹ هزار شهروند فردیسی غربالگری شده‌اند، تصریح کرد: از این میان شش هزار بیمار دیابتی وجود دارد.

https://www.mehrnews.com/news/4281516/

News Reporter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *